PLAZMY - ČO JE TO PLAZMA - UMIESTNENIE - PRIPOJENIA ZARIADENÍ - ZOBRAZENIE A CHYBY     

 
 

Zobrazenia a chyby

Home set PLASMAKeď máme hovoriť o rýchlych pohyboch,  v porovnaní s LCD na začiatku sme zhodnotili, že na plazmovom televízore sú takéto pohyby oveľa kvalitnejšie ako na LCD.  Je tomu tak.  Napriek tomu je plazma porovnateľná s klasickom  CRT televízorom, kde je rýchlosť rovnaká.

Vo svete televízorov sa však vyskytuje aj pojem vypaľovania. Skôr ako začneme priamo hovoriť o pravom vypaľovaní, možný nedostatok plazmových televízorov číslo jeden môže byť prílišné a časté sledovanie televízie vo formáte 4:3 obrazu. Neopotrebované čierne pásy v okolí sú totiž naozaj neopotrebované a v prípade že len výnimočne sa dostávate do fullscreenu 16:9, sú tieto časti farebne odlíšené, hoci sa po malej chvíľke vyrovnajú .  Zásadnejšie nepoužívanie 16:9 však môže mať za následok aj trvalo viditeľné rozdiely medzi v sledovaní obrazu na filme 16:9 a viditeľné umiestnenie pásov zo sledovania neplného zobrazenia 4:3, hoci pre bežného diváka je zmena neporovnateľná. Vyhnúť sa tomu však dá zmenami farby v týchto nepoužívaných oblastiach čiernych pásov. Tie sa dajú zmeniť na rôzne iné, záležiac od televízora. Preto môže byť toto jeden z aktov na základe ktorých sa dá vyberať televízia plazmového typu do Vašej obývačky.

Možno to neznie úplne presne, ale má svoju podstatu v tom, že obraz je vypálený v obrovských dávkach do obrazovky a tá ho zobrazuje.  Práve toto vypálenie, tak trochu akoby zaseknutie obrazu daného momentu v obrazovke. Stačí preto obraz vypnúť, prípadne prehodiť na iný alebo zmeniť pomer strán, či zväčšiť okno. Nejde o nič nové a nepochybne sa s tým stretlo mnoho majiteľov televízorov pri sledovaní televízie v rôznych farbách a zábleskoch kde na moment zablysla určitá farba a tá zostala ešte na chvíľu v obraze aj keď v podobe rozmazania a pomalého strácania.  Trvalé vypálenie určitého bodu pre opakovanie používania prílišného kolísania farieb a náhleho zvýšenia jasu, je zabijak pre pixely.

home cinemaVýrobcovia televízorov však vyvinuli niekoľko  technológií ktoré majú zamedziť podobným problémom a tak sa vyhýbajú tomuto problému. Funkcia spočíva v posúvaní obrazu na iné pixely v prípade zistenia, že hrozí šialené striedanie a zvyšovanie jasu. Prípadne má iné ochranné postupy. No vždy sa daná ochrana rieši podľa typu televízora a aj podľa toho čo je zobrazované.

Vypaľovanie obrazu preto z počiatku prebieha priamo vo výrobni.  K zákazníkovi sa dostane pripálený televízor. Samozrejme stále sme v rovine „pálenia“ v úvodzovkách. Pri spustení televízie doma po prvý krát by bolo dobré znížiť nastavenia jasu a kontrastu na nižšie hodnoty, nech sa televízor nastaví na potrebné hodnoty a nenastane žiaden problém s prepálením nevypáleného vnútra. Ide asi o prvých 160 až 260 hodín hrania. Neskôr po kompletnom vypálení už je riziko podobných komplikácií menšie. Vyhýbajte sa zaspaniu pred TV, kedy je na obrazovke jedno logo televízie, prípadne dlhá časomiera, zaseknuté DVD s logom filmu, a podobne.  Skrátka čokoľvek statické, čo by mohlo byť vypálené do obrazu a mohlo tak zanechať stopy. Čo je ale úsmevné. Niečoho statického sa nezbavíte. Ide o logá televízií, pričom logo TV Markíza sa občas pretočí, logo STV sa občas taktiež pohne, no  stále to nemusí znamenať prílišnú dobrotu pre TV a tento znak sa môže v obraze zaseknúť. Preto je dobré obraz nazoomovať. Zoomom dotiahnuť také priblíženie, že sa logo stratí. Alebo sledovať filmy bez znakov do  zblbnutia,  to je už  na Vás.  Spomenuté nedokonalosti sú však prípadmi, ktoré treba mať na zreteli a inak  sa netreba ničoho báť.  Určite nie viac ako pri iných televízoroch.

 
 
 

© 2009 TNGFLKZ. Všetky práva na textový obsah a riešenie dizajnu N-games.eu, majiteľ obrazových práv a webu L222